BİLGİ BANKASI

Kanser Nedir?

Bir organ veya dokudaki hücrelerin düzensiz olarak bölünüp çoğalması ile oluşan 100’den fazla hastalık grubuna kanser denir.

Kanser Belirtileri Nelerdir?

Açıklanamayan kilo kaybı, çevresel risk faktörleri: Asbest, radon, hava kirliliği, UV radyasyon, sigaraya maruz kalma gibi, halsizlik, memede veya vücutta hissedilen kitleler, ciltte değişiklikler, dışkılama veya idrar yapma alışkanlığında değişiklik, kanama, öksürük ve horlama, ben ve siğillerdeki değişiklikler, genetik Risk Faktörleri

Meme Kanseri Belirtileri Nelerdir?

Memede ağrısız, büyüyen bir kitlenin hissedilmesi, ancak bazı hastalarda ağrı görülebilir. Memede çekinti, deride kalınlaşma, şişlikler, tahriş ya da bozulma ve meme ucunun hassaslaşması ya daa içe dönmesi. Ağrı ve kanlı akıntı ileri evrelerde ortaya çıkar.

Kanserle Mücadelede Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Kanser taramalarını yaptırmak, yeterli düzeyde fiziksel aktivite yapmak, sağlıklı kiloda olmak, sigara ve pasif içici olmamak, yeterli ve dengeli beslenme…

Kanserli Hastalar Nasıl Beslenmelidir?

Yeterli ve dengeli diğer bir deyişle sağlıklı beslenme; süt ve ürünleri (yoğurt, ayran, peynir vb.), et ve ürünleri, tavuk, balık, yumurta ve kuru baklagiller (mercimek, kuru fasulye, nohut vd.) ile yağlı tohumlar (ceviz, fındık, badem vb.), taze sebzeler, taze meyveler, ekmek ve tahıllar (bulgur, pirinç, makarna vb.) besin gruplarının yeterli ve dengeli bir şekilde tüketilmesidir.
Basit karbonhidrat, toplam ve doymuş yağ içeriği yüksek olan yiyeceklerin (şeker, çikolata, kek, pasta, börek, çörek, yağlı, kremalı ve içeriği bilinmeyen her türlü yiyecek) tüketiminden kaçınılmalıdır.

Enerji içeriği yüksek olan içeceklerin (şeker eklenmiş gazlı/gazsız içecek ve hazır meyve suları gibi) yerine su, süt, ayran, taze sıkılmış meyve suyu gibi sağlıklı içecekler tercih edilmelidir.

Vücut ağırlığının denetiminde posa içeriği yüksek olan besinlerin tüketimi önemlidir. Bunun için beyaz ekmek yerine tam tahıl ürünleri, pirinç yerine bulgur pilavı, sebze ve meyve sularının yerine sebze ve meyvenin kendisi tüketilmelidir. Kuru baklagillerin tüketimi artırılmalıdır.Su tüketimine özen gösterilmelidir.

ONKODAY

Uludağ Onkoloji Dayanışma Derneği

Sosyal ve ruhsal dayanışmada çocuk, ergen, yetişkin, yaşlı her yaş gurubundan kanser tanısı almış insana ve yakınlarına hizmeti, onlara yol arkadaşı olmayı prensip edindik.
Sizin, bize tanıdık olan bu sürecinizde ONKO-DAY üyeleri olarak kanser tanısı almış ve tedavisini görerek kontrollerine devam eden biz hastalar, hasta yakınları ve yoldaşlık eden dostlarımızla el ele hep birlikte yanınızda olduğumuzu ve umudunuzun yeşermesinde bir ışık olabilme arzumuzu bilmenizi isteriz…

'' BİR HAYATTA SİZ KURTARIN !''

Sizlerde kanser ile mücadelede yanımızda olmak, hastalarımıza sosyal,psikolojik,fizyolojik ve maddi olarak destek vermek istiyorsanız bizimle iletişime geçebilir yada online bağış yaparak hastalarımızın tedavilerine katkıda bulunabilirsiniz.